Przecinarka do styropianu nie działa ?
Znamy prawdopodobną przyczynę. Najczęstszym powodem jest wypracowany drut oporowy, po przecięciu dużej ilości styropianu zaczyna tracić swe właściwości tnące, powoduje spowolnienie cięcia i należy go zmienić na nowy. Świeży drut pozwala precyzyjnie ciąć styropian, zapewnia również szybkie cięcie na nowo. Najczęściej stosowanym drutem oporowym w maszynach do styropianu jest KANTHAL D, jeśli nie wiemy jaki drut kupić do cięcia styropianu zalecamy zakup drutu o grubości 0,6mm jest to najpopularniejsza grubość pozostałych wypadkach powinniśmy kierować się zaleceniami producenta co do grubości i typu drutu. W kwestii doradztwa w doborze drutu służymy pomocą.
Druty oporowe znajdziecie w naszej ofercie tutaj
Sprężyna naciągu drutu oporowego
Sprężyny zapewniają naciąg drutu tnącego i kompensują jego rozszerzalność termiczną. Drut oporowy mocowany jest do sprężyn za pomocą oczek na jego końcach, podczas termicznego cięcia styropianu rozgrzany drut przekazuje część swojej energii cieplnej na sprężynę przez co traci ona po dłuższym czasie swoje właściwości naciągowe.
Jak sprawdzić czy sprężyna jest zużyta i nadaje się do wymiany ?
Należy zdemontować drut oporowy z ramy tnącej jeśli sprężyna powraca do swojej pierwotnej pozycji oznacza, że jest OK, jeśli jednak zwoje są rozciągnięte trzeba ją odkręcić i wymienić na nową. Sprężyny do naszych przecinarek znajdziecie tutaj
Drut do cięcia styropianu nie nagrzewa się ?
Drut założony sprężyny są sprawne mimo to drut nie nagrzewa się ? Powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić podłączenie drutu tnącego czy żaden z przewodów zasilających nie uległ przerwaniu. Kolejnym krokiem jest kontrola diody na włączniku, jeśli po włączeniu transformatora nie świeci się dioda na łączniku należy go wymienić. Zestawy naprawcze do cięcia styropianu zawierają 10 metrów dowolnego drutu oporowego, dwie sprężyny naciągu drutu oporowego oraz włącznik dwutorowy z czterema bolcami przeznaczonego do stacji zasilających przecinarki.
Zasilacz do cięcia styropianu wyposażony jest w bezpiecznik termobimetaliczny tzw. termik chroni on transformator przed przegrzaniem i zwarciem jeśli z jakiś powodów został wyrzucony do góry należy ustalić przyczynę czy został założony odpowiedni drut tnący, czy występuje gdzieś zwarcie itp. Jeśli wszystko jest ok należy go wcisnąć.